POZIV NA MORALNU, INTELEKTUALNU I KREATIVNU OBNOVU DRUŠTVA

Analiza izlaganja Ibrahima Osmanbašića „Meditacije na teme umjetnosti i politike“: „Kreativna avangarda i politika- 3. dio

Uvod i kontekst Izlaganje Ibrahima Osmanbašića fokusira se na ključne društvene, političke i kulturne izazove u Bosni i Hercegovini, s posebnim naglaskom na ulozi kreativne i intelektualne avangarde u procesu izlaska iz krize. Osnove njegovog govora su postavljene na potrebi za jasnom vizijom, odgovornim liderstvom i aktivnom ulozi intelektualaca i umjetnika u kreiranju budućnosti zemlje.

Ključne teme i poruke

  1. Kritika trenutnog političkog sistema i vlasti
  • Izlaganje ističe duboke probleme u političkom sistemu, uključujući autokratiju, partokratiju, korupciju, nepotizam i nedostatak odgovornosti.
  • Naglašava se da političari često djeluju bez jasnih kriterija, a njihova legitimitet je narušen kroz manipulacije, tajne dogovore i ignorisanje društvenih interesa.
  • Problematizira se odsustvo odgovornosti i etičkih kodeksa unutar stranaka, što dovodi do moralnog i institucionalnog kolapsa.
  1. Uloga i odgovornost intelektualaca i umjetnika
  • Intelektualci i umjetnici, prema Osmanbašiću, trebaju biti nosioci kreativne avangarde koja kreira nove društvene vrijednosti i vizije za budućnost.
  • Ističe se da intelektualci nisu samo akademski ili znanstveni ljudi, već oni koji se brinu za opće društveno dobro, koji aktivno kritikuju i predlažu rješenja.
  • Naglašava se njihova odgovornost da ne šute, već da koriste svoj moralni, racionalni i kreativni potencijal u odbrani društva od destruktivnih politika.
  1. Vizija izlaska iz krize
  • Osnovni uvjet za izlazak iz krize je formulisanje jasne, argumentovane i odgovorne vizije koja mora biti proizvod kreativne avangarde.
  • Ta vizija treba biti realistična, uključivati potrebne reforme, jačanje pravne države, borbu protiv korupcije, nepotizma i moralnog kolapsa.
  • Ističe se da političari, iako su glavni implementatori, ne mogu sami kreirati viziju – za to su potrebni intelektualci i kreativci.
  1. Kritika trenutnog stanja i sistemskih anomalija
  • Osmanbašić kritikuje manipulacije, tajne dogovore, nepoštovanje zakona i etičkih normi, te nekompetentno vođenje državnih poslova.
  • Posebno je zabrinut zbog dominacije političkih elita koje se-zovu "trojke" i "šestorke", koje su u funkciji ličnih i partijskih interesa, a ne opće dobro.
  • Ukazuje na manjkavosti u izborima, institucijama, te u funkcionalnosti vlasti na svim nivoima.
  1. Uloga međunarodne zajednice
  • Kritikuje pasivnost međunarodnih institucija, posebno OHR-a, koje, prema njegovom mišljenju, podržavaju postojeće anomalije, umjesto da djeluju kao korektivi i reformatori.
  • Naglašava da se promjene ne mogu očekivati bez aktivne uloge ovlaštenih međunarodnih faktora.
  1. Potreba za moralnom i racionalnom obnovom
  • Ističe da će izlazak iz krize biti moguć samo ako društvo prihvati principe morala, odgovornosti i racionalnosti.
  • Posebno je važan razvoj etičkog kodeksa unutar političkih stranaka, te odgovornost lidera i intelektualaca da ne šute pred nepravednim i neodgovornim ponašanjem.
  1. Uloga i definicija intelektualaca
  • Osmanbašić elaborira šta znači biti intelektualac: osoba koja se brine za društvo, koja proizvodi društvene vrijednosti i koja djeluje u funkciji općeg dobra.
  • Razlikuje aktivne, produktivne intelektualce od pasivnih ili onih koji šute, naglašavajući njihovu ključnu ulogu u kreiranju vizije i rješenja.
  • Kritikuje banalizaciju pojma intelektualca te ističe njihovu odgovornost da budu glas društva i njegovih problema.
  1. Kreativna avangarda kao rješenje
  • Glavna poruka je da jedino kreativna i intelektualna avangarda može kreirati i ponuditi realnu viziju izlaska iz krize.
  • Ta avangarda mora biti sastavljena od ljudi koji posjeduju moral, racionalne i kreativne kapacitete, te koji su spremni aktivno učestvovati u oblikovanju budućnosti zemlje.
  • Predlaže formiranje novih političkih opcija koje će biti vođene ovim principima, oslanjajući se na mudrost, odgovornost i etiku.

Zaključak Osmanbašićevo izlaganje predstavlja snažnu kritiku postojeće političke i društvene stvarnosti u Bosni i Hercegovini. Ukazuje na nužnost uključivanja kreativne, intelektualne i umjetničke elite u proces reformi i kreiranja vizije za budućnost. Smatra da će samo kroz odgovornu, moralnu i racionalnu avangardu biti moguće izaći iz duboke krize i osigurati održivi razvoj države. Naglašava da je ključni zadatak intelektualaca i umjetnika da budu nosioci promjena, da predlažu i realiziraju društvene vrijednosti koje vode ka prosperitetu i pravdi.

Preporuke i implikacije

  • Potrebno je osnažiti ulogu intelektualaca i kulturnih djelatnika u javnom diskursu i donošenju odluka.
  • Formirati jasne etičke kodekse unutar političkih i društvenih institucija.
  • Razvijati vizije i programe koji su realistični i zasnovani na moralnim i racionalnim principima.
  • Aktivno kritikovati i nadzirati vlasti i političke elite, zahtijevajući odgovornost i transparentnost.

Dakle, Osmanbašićevo izlaganje je poziv na moralnu, intelektualnu i kreativnu obnovu društva kao ključnih faktora za izlazak iz složenih izazova s kojima se suočava Bosna i Hercegovina.

.................................

Cijelo izlaganje na linku:

https://www.youtube.com/watch?v=AYJSQyHyCUo

..................................

ibrahim f31

IBRAHIM OSMANBAŠIĆ rođen je 1964. godine u Janji, Bosna i Hercegovina. Osnovnu i srednju školu završio u Sarajevu. Ostvario višedecenijski javni društveni angažman organizujući brojne kulturno-umjetničke manifestacije. Učesnik međunarodnih književnih manifestacija, a poetska i dramska djela su mu prevođena na slovenački i bugarski jezik. Poetski i prozni radovi objavljeni su mu u raznim zajedničkim zbirkama, almanasima, antologijama i web-portalima u BiH i inostranstvu.

Autorski se izražava u sferi muzike, slikarstva, književnosti i teatra. Idejni je tvorac i jedan od osnivača Udruženja za kulturu –Nova svjetlost (KNS), gdje obavlja funkciju predsjednika udruženja.

Urednik preko120 knjiga i publikacija. Autor je preko sedamdeset predgovora, recenzija i književnih osvrta koji su publikovani u raznim formama u BiH i inostranstvu. Jedan je od utemeljivača kulturnih manifestacija:„“KNS Međunarodni književni susreti“, koja se u kontinuitetu održava od 2007. godine i „Balkanska pjesnička unija“,koja djeluje od 2020. godine.

Objavljena djela:

  1. Kapije sjenki (2008./poezija);
  2. Ideja bez stalnog mjesta boravka (2012./proza i poezija);
  3. Čuvar tajne (2015./prozno-poetsko djelo);
  4. Gravitacija poezije / “Гравитацията на поезията“ (2015./dvojezična zbirka poezije na bosanskom i bugarskom jeziku).
  5. Živi plamen poezije (2017./poezija);
  6. Zašto neću reći neke činjenice (2021./poezija)
  7. Pjesma na tronu (2022./poezija)
  8. Zaljubljeni zmaj (2023./poezija/poetsko-muzički performans)

DRAME: Izlaz (1989., prijevod na slovenački); Znakovi vremena (1995); Šta je sa tom muzikom? (2003.); i Ilhamija i riječ (2012., prijevod na slovenački).

 Dobitnik međunarodne nagrade Književno pero za 2013. god. od Hrvatskog književnog društva/Rijeka i drugih priznanja za književnost i kulturno-umjetničke angažmane.

Živi i radi u Sarajevu.

KNSINFO/27.4.2025.godine

O nama

Aktivnosti koje je Udruženeje realiziralo samostalno ili u saradnji sa drugima spadaju u arhivsku građu čime se dokumentuju programske aktivnosti KNS-a tokom svog društvenog angažmana na polju kulture i umjetnosti.

Tokom javnog djelovanja udruženje je otvaralo prostor za autorsku prezantaciju umjetničkog stvaralaštva mladih autora koji su uobličavali lični umjetnički izražaj u konkretno oblikovane ideje u vidu javnih manifestacija - putem kojih se prezentiraju umjetnička djela i radovi, kako članova KNS-a, tako i suradnika.

Get in touch

Kontakt

Udruženje za kulturu
– Nova svjetlost
Terezija bb, 71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina
+ 387 61 524 505
knsinfo1@gmail.com

Facebook stranica